Sąd Średniowieczny

ZWIEDZANIE TORUNIA NA WESOŁO

Oferta przygotowana specjalnie dla firm. Zwiedzanie najważniejszych zabytków Torunia połączone z odrobiną pikanterii - elementami frywolnymi, miłosnymi, a nawet okrutnymi.

 

SĄD ŚREDNIOWIECZNY

 

Nasi przewodnicy przebrani w stroje historyczne – Kopernika, mieszczan, Krzyżaków – przedstawiają swoje miasto Toruń z epoki średniowiecza, aranżując scenki, przytaczając anegdoty i przypowieści z „ich” codziennego życia. Mówiąc w pierwszej osobie, w przebraniach, traktując słuchaczy jako swoich osobistych Gości dokonują rzeczy niezwykłej – podróży w czasie. A gotyk staje się naprawdę na dotyk!

 

Spotkanie z dwiema przewodniczkami – toruńską karczmarką i mniszką benedyktynką w umówionym miejscu. Odczytane zostaje wezwanie Gości na sąd (stanowić będą ławę wydającą wyrok!) w sprawie przeciwko niewieście Annie Szyling, która zdaniem wielu świadków jako gospodyni Wielkiego Astronoma dopuściła się cudzołóstwa, złamała przepisy porządkowe miasta oraz naraziła na szwank dobre imię poważanej rodziny Koperników. Każdy uczestnik wycieczki losując wezwanie OSKARŻYCIELA lub OBROŃCY otrzymuje funkcję na sądzie i zostaje przyporządkowany do grupy karczmarki (obrona) lub mniszki (oskarżenie). Podczas spaceru po Starym Mieście każda z grup zapoznaje się z historią romansu Anny i Mikołaja oraz poznaje Toruń w wydaniu nieco bardziej pikantno-piernym, nie dość by rzec piernikowym:

  • Rynek Staromiejski z pięknymi kamienicami (toruńska perełka baroku - słynna Kamienica pod Gwiazdą), pomnik Kopernika i Flisaka
  • Dwór Artusa: suplement frywolny- kupiecka trinkstube - jak niegdyś biesiadowały elity kupieckie
  • Gospoda flisacza: suplement frywolny - obyczaj frycowych biesiad flisaczych
  • Ratusz staromiejski - staromiejskie piwnice: piwo gdańskie, wino toruńskie i kornus flisaczy, czyli co w dawnym Toruniu w karczmach pijano

Spotkanie z mieszczką toruńską - słodki poczęstunek pachnącymi piernikami i wybornymi nalewkami jako niespodzianka od toruńskich mieszczan! 

  • Pręgierz toruński: suplement okrutny - opresje katowskie, czyli jak w Toruniu przestępców srogimi torturami karano - opowiastka doświadczalna dla chętnych i odważnych!
  • Dom Wielkiego Astronoma – Mikołaja Kopernika: suplement miłosny - wielki astronom, huncwot i kochanek, czyli o romansie Kopernika z Anną Szyling 

Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem i Anną Szyling! 

  • Średniowieczne kościoły – katedra śś. Janów (miejsce chrztu Mikołaja Kopernika): suplement frywolny - menu stołu plebanów toruńskich (katedra dla ducha i dla ciała)
  • Brama Klasztorna i Krzywa wieża: suplement frywolny - jak przeorysza benedyktyńska Krzyżaków cynamonówką i przaśnym piernikiem raczyła; dla odważnych test na czystość duszy i prawdomówność przy srogiej wieży

 

Grupy obrony i oskarżenia spotykają się w miejscu sądu, gdzie oczekują ich sędzia wraz z Anną i Mikołajem Kopernikiem. Mowy wygłaszają karczmarka i mniszka, następnie ma miejsce przesłuchanie świadków. Goście jako obrońcy i oskarżyciele aktywnie uczestniczą w rozprawie. Zapada wyrok, a zdarzyć się może wszystko…. 

Serdecznie zapraszamy! 

 

 

olender.jpgr1.jpgr2.jpgr3.jpgr4.jpgr5.jpgr6.jpgr7.jpgumk.jpg

Copernicana © 2014. All Rights Reserved.