copernicana toruń

Kopernik Pełen Tajemnic – KLASY VII-VIII, LICEUM

Nasi przewodnicy przebrani w stroje historyczne – Kopernika, mieszczan, Krzyżaków – przedstawiają swoje miasto Toruń z epoki średniowiecza, aranżując scenki, przytaczając anegdoty i przypowieści z „ich” codziennego życia. Mówiąc w pierwszej osobie, w przebraniach, traktując słuchaczy jako swoich osobistych Gości dokonują rzeczy niezwykłej – podróży w czasie. A gotyk staje się naprawdę na dotyk! 

Przyjazd do Torunia. Spotkanie z licencjonowanym przewodnikiem – Wielkim Astronomem – Mikołajem Kopernikiem. Wycieczka po najważniejszych zabytkach Starego Miasta.

W programie m.in.:

  • Gotyckie mury miejskie, bramy, baszty (słynna Krzywa Wieża), spichlerze
  • Rynek Staromiejski z Ratuszem i pięknymi kamienicami (toruńska perełka baroku – słynna Kamienica pod Gwiazdą), Dwór Artusa, Gospoda Flisacza, pomnik Kopernika i Flisaka, toruński pręgierz 
  • Dom Wielkiego Astronoma – Mikołaja Kopernika (zwiedzanie wnętrza) 
  • Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego
  • Spotkanie ze średniowieczną mieszczką – słodki poczęstunek pachnącymi piernikami jako niespodzianka od toruńskich mieszczan

OPCJA DODATKOWA – obiad w restauracji na toruńskiej starówce (dwa dania, napój)

Wizyta w Planetarium. Niezwykły seans przy muzyce pod „sklepieniem niebieskim” – niesamowita podróż po bezkresach kosmosu, pomiędzy mgławicami, kometami i innymi zjawiskami.

Wyjazd do Piwnic (ok. 15 km od Torunia). Zwiedzanie największego ośrodka astronomii obserwacyjnej w Polsce, gdzie znajdują się dwa radioteleskopy o średnicy 15 i 32 metrów. Grupę oprowadzają pracujący w ośrodku astronomowie, którzy nie tylko demonstrują nowoczesny warsztat pracy astronoma, ale także wprowadzają w fascynujące zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliżają najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii.

Toruńscy mieszczanie na czele z katem zapraszają!